Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας!

SDC10631web
SDC10633new
SDC10636web
SDC10637web
SDC10638new
SDC10639new
SDC10642web
SDC10644new
SDC10645web
SDC10648web
SDC10649new
SDC10650web
SDC10654web
SDC10656new

Ο  Διευθυντής , οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 65ου Γενικού Λυκείου Αθήνας σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Στις σελίδες της μπορείτε να ενημερώνεστε για τη ζωή του σχολείου μας, την οργάνωση και λειτουργία του, τις εκδηλώσεις, δραστηριότητες, επισκέψεις και εκδρομές.

πρόγραμμα etwinning

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in arxiki

Στο πλαίσιο  του προγράμματος Εtwinning (www.etwinning.net), το οποίο εντάσσεται στη δράση Erasmus+, το τμήμα B3, του 65ου  ΓΕΛ Αθηνών συμμετείχε στο έργο «In Foreign Land» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κυρία Σακελλαράκη Ειρήνη.

Το συγκεκριμένο έργο etwinning υλοποιήθηκε  σε συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας, Ιταλίας, Βουλγαρίας, Πολωνίας, Γερμανίας και Πορτογαλίας στοχεύοντας στην ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων των μαθητών μέσω της Αγγλικής ως γλώσσας εργασίας. Στα πλαίσια  του έργου  διερευνήθηκαν  τα αίτια της μετανάστευσης κατά τη διάρκεια του 20ου και 21ου αιώνα στις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην κατανόηση της σημαντικής γεωγραφικής θέσης της Ελλάδας στον παγκόσμιο χάρτη ως σταυροδρόμι πολιτισμών και στο γεγονός ότι η χώρα, η  οποία στο παρελθόν έστελνε μετανάστες σε άλλες χώρες, αποτελεί πλέον  μεταναστευτικό προορισμό για άλλους λαούς. Ταυτόχρονα η οικονομική κρίση σε συνδυασμό με την αυξανόμενη ανεργία αναγκάζουν πολλούς Έλληνες επιστήμονες να αναζητήσουν καλύτερη τύχη στο εξωτερικό.

Για τις ανάγκες του έργου έχει σχεδιαστεί ασφαλής ιστοχώρος στον οποίο παρουσιάζονται τα αποτελέσματα του έργου και η όλη ερευνητική διαδικασία.

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT