Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας!

SDC10631web
SDC10633new
SDC10636web
SDC10637web
SDC10638new
SDC10639new
SDC10642web
SDC10644new
SDC10645web
SDC10648web
SDC10649new
SDC10650web
SDC10654web
SDC10656new

Ο  Διευθυντής , οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 65ου Γενικού Λυκείου Αθήνας σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Στις σελίδες της μπορείτε να ενημερώνεστε για τη ζωή του σχολείου μας, την οργάνωση και λειτουργία του, τις εκδηλώσεις, δραστηριότητες, επισκέψεις και εκδρομές.

Ερευνητική εργασία-blogspot

Γράφτηκε από τον/την Ειρήνη Σακελλαράκη. Posted in arxiki

European Capitals

Ελάτε μαζί μας σε ένα ταξίδι στην Ευρώπη!

Το ιστολόγιό μας είναι αποτέλεσμα των Δημιουργικών Εργασιών του 65ου ΓΕΛ Αθηνών για το σχολικό έτος 2016-2017.

Με αφορμή σχετικό μάθημα του βιβλίου Αγγλικών τους , οκτώ μαθητές της Α Λυκείου ερεύνησαν οκτώ από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες στις οποίες θα ήθελαν να ταξιδέψουν.

Ακολουθείστε μας εδώ:  http://europeancapitals65.blogspot.gr

Bράβευση project

Γράφτηκε από τον/την Ειρήνη Σακελλαράκη. Posted in arxiki

Βράβευση των projects  European Culture Caleidoscope που πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές Α3 και  In a Foreign Land  που πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές Β3 υπό την εποπτεία της καθηγήτριας των Αγγλικών κυρίας Σακελλαράκη Ειρήνης.

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

Γράφτηκε από τον/την Irene Kafouri. Posted in arxiki

Συγχαρητήρια στην καθηγήτρια των Αγγλικών κυρία Σακελλαράκη και στους μαθητές του τμήματος Β3 που συμμετείχαν στο πρόγραμμα eTwinning και βραβεύτηκαν με την ετικέτα ποιότητας για το έργο Entepreneurial Project.

Το 65ο Λύκειο Αθηνών στο eTwinning 2014 - 2015

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in arxiki

Το έργο  Entrepreneurial  Project  πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος  eTwinningκατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015. Για την υλοποίησή του το τμήμα Β3 του 65 ου Λυκείου Αθηνών συνεργάστηκε με  6 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (τρία ελληνικά και τρία από τις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης). Σκοπός του έργου υπήρξε η εξοικείωση των μαθητών με την έννοια της επιχειρηματικότητας και την επιχειρηματική κουλτούρα τόσο σε εθνικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να πάρουν συνέντευξη από επιχειρηματίες αλλά και άλλους επαγγελματίες που εμπλέκονται στη λειτουργία μιας επιχείρησης και να συγκρίνουν τον τρόπο οργάνωσης και δράσης των επιχειρήσεων  σε διαφορετικές χώρες. Στη συνέχεια οι μαθητές έκαναν αξιοποίηση  των γνώσεων που απέκτησαν σε συνδυασμό με τη χρήση Τ.Π.Ε στο Διαδίκτυο και της αγγλικής γλώσσας για να εκπονήσουν ένα επιχειρηματικό σχέδιο (businessplan) με σκοπό τη συλλογική δημιουργία μίας εικονικής επιχείρησης.

Μπορείτε να δείτε το έργο στο

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT